Jak se latex získává, a odkud pochází, jsme pro vás připravili v tomto článku. Rádi bychom vás ale seznámili i se samotnou výrobou latexové pěny, ze které se posléze latexové matrace vyrábí. Přírodní latex, který se sesbírá na plantážích, se totiž dále zpracovává, aby se z tohoto materiálu stav materiál ještě výjimečnější.
Krok č. 1 – Příprava směsi
Přírodní latex se společně s mýdlem a konzervačními prostředky určenými ke ztvrdnutí gumy smíchá dohromady. Vše se děje v hygienické, nerezové nádobě, která je zároveň zchlazována vodou.
Krok č. 2 – Míchání směsi
Vzniklá směs, v podstatě nyní latex, prochází přístrojem, ve kterém se dále míchá se vzduchem. Díky tomuto procesu se latex napění na latexovou pěnu.
Krok č. 3 – Lisování
V této fázi se vzniklá latexová pěna vstříkne do hliníkových lisovacích forem. Každá forma obsahuje hroty, díky kterým se vytvoří v pěně jedinečná provzdušněná bublinková struktura. Hroty rovněž usnadňují přenos tepla. Součástí lisovacích forem je břitové těsnění, jež vytváří během uzavření forem vakuum. To umožňuje, že se latexová pěna rovnoměrně rozptýlí a dokonale zaplní prostor formy. Vzniknou tak jednotlivé kusy, ze kterých se vytvoří latexová matrace nebo anatomický polštář.
Krok č. 4 – Vytvrzování materiálu
Celý proces zpracovávání a přípravy latexového materiálu probíhá za tepla. Používá se proto, aby pěna krásně vytvrdila a latexové částice se dobře spojily. Vnitřek matrace, případně polštáře, se tak vysuší do pevného stavu.
Krok č. 5 – Oplachování
Po ztuhnutí matrace či polštáře dochází k oplachování. Vše se z lisovacích forem sejme a opláchne, aby se odstranily zbytky mýdly, případně jakýchkoliv dalších chemikálii. Trvanlivost produktu se tak ještě zvýší.
Krok č. 6 – Vysoušení
V poslední fázi se vnitřek matrace nebo polštáře přepraví na pásový dopravník, kde se vysouší. Postupně se na tomto dopravníku posouvají a posouvají skrze vysoušeč až do té doby, než se veškerá voda vypaří.