Jaké jsou výhody latexových matrací?
Latexové matrace přináší řadu výhod, a proto si na našem trhu velice oblíbené. Shrňme si, které to jsou v následujících bodech, a zjistěte, proč právě tyto matrace mohou být skvělou volbou pro zdravý a dokonalý spánek.
1) Ortopedické vlastnosti a bodová elasticita
Latexové matrace se vyznačují velmi dobrými ortopedickými vlastnostmi a projevuje se u nich silná bodová elasticita. Díky těmto atributům se matrace zatíží pouze v požadovaných zónách a maximálně se přizpůsobí tvaru těla, aniž by byl tlakem ovlivněn i okolní prostor. Poskytují dokonalou oporu v jakékoliv pozici a nabízí maximální komfort během spaní.
2) Hygienické, hypoalergenní a antibakteriální
Každoročně přibývá nových alergiků a astmatiků, pro něž je zdravé prostředí o to důležitější. Latexová pěna je ideálním materiálem právě pro ně. Nedrží se v ní roztoči ani jiné mikroorganismy. Tyto matrace jsou hygienické, hypoalergenní a antibakteriální. Rovněž se z nich neuvolňují žádné škodlivé látky či zápach, neboť latex je přírodní. Matrace jsou naprosto zdravotně nezávadné.
3) Odvětrávání a termoregulační vlastnosti
Pro matrace jsou podstatnými faktory odvětrávání a termoregulační vlastnosti. Tyto požadavky latexové matrace splňují na jedničku. Během spánku dochází k přirozené cirkulaci vzduchu okolo těla a k odvětrávání vlhkosti. Za noc mohou někteří z nás vypotit až 1,5 litru potu a ten je odváděn pryč z matrace. S tím je rovněž spojena i termoregulace. Projevuje se tak, že matrace se tolik nepřehřívá, protože latexová pěna rychleji stydne a tudíž se potíte méně. Tuto přednost oceníte především v horkých letních nocích. Naopak v zimě se nemusíte bát toho, že by matrace chladila. Zkrátka jsou ideální volbou pro jakékoliv období.
4) Tvarová stálost a dlouhá životnost
V porovnání s jinými výrobky, například matracemi z paměťové pěny, PUR pěny či studené, si latexové matrace pořídíte na mnohem delší dobu. 100% přírodní latex je TOP materiálem budoucnosti. Matrace z něj vyrobené se vyznačují tvarovou stálostí po celou dobu užívání. Životnost se pohybuje okolo 20 let, přičemž průměr u matrací z jiných materiálů činí zhruba 4 – 7 let. Tento výrazný rozdíl je jistě pádný důvod se rozhodnout právě pro tento typ.
Jaké jsou nevýhody latexových matrací?
Abychom byli objektivní, i latexové matrace mají nějaké ty stinné stránky. Ostatně tak tomu bývá snad u všeho. Nicméně nevýhody to nejsou nikterak zásadní.
1) Měkčí povrch
Latexové matrace poskytují optimální měkkost pro každé tělo, ale pravdou je, že někomu, kdo dává přednost tvrdým povrchům, mohou připadat měkčí. Tento mínus však bývá eliminován kombinací s jinými materiály, např. deskami s kokosovými vlákny, biotexem, použitím studené pěny apod. Matrace ze studené pěny a latexu, kokoslatexu a dalších složek pak získávají vynikající vlastnosti.
2) Vyšší váha
Latexová pěna, ačkoliv je měkčí, obecně více váží. To může být problém při manipulaci. S vyšší váhou je třeba u těchto modelů počítat, stejně jako u pružinových matrací. Paradoxem však je, že čím těžší matraci pořídíte, tím bude kvalitnější. Dalo by se říci, že je to takové jednoduché vodítko, jak poznat, zda je matrace dobrou volbou.
3) Vyšší pořizovací cena
Vysoká kvalita bývá vykoupená vyšší pořizovací cenou, ale z pohledu dlouhodobě investice vás latexová matrace vyjde na méně peněž, než když si pořídíte jinou. Při špatné volbě výrobce můžete dopadnout tak, že nakoupíte v jednom časovém horizontu i 3 ks, kdežto latexový model by vám po tuto dobu plnohodnotně sloužil, a to bez problémů.